Hacklab відноситься до світової мережі хакерспейсів. На його прикладі можна познайомитись із таким достатньо новим і нерозповсюдженим (поки що) в Україні явищем, як відкриті майстерні.
Отже, що таке Хаклаб?
Хаклаб, в першу чергу – це спільнота для обміну досвідом, досліджень, експериментів та технічної творчості, а також простір де все це можна втілити в життя. Маєте бажання щось спроєктувати, спаяти, зробити прототип і потестити, або, можливо, ви студент, якому потрібно зробити практичний проєкт, або в кінці кінців, вам потрібно зробити собі новий обідній стіл і стільці, але ви не маєте ані необхідних інструментів, ані приміщення, а інколи, навіть, і навичок? Будь ласка, ласкаво просимо у Хаклаб!
Тут є все і навіть трошки більше: невеликий коворкінг/лекторій, простір для 3д друку, паяльні місця та обладнання для роботи з електронікою, повноцінна столярна майстерня з ЧПК фрезерами, циркуляркою та ручним інструментом. Також, тут є добре обладнана слюсарна майстерня з усім необхідним устаткуванням для роботи з металом та іншими матеріалами, такими як лазерний різак, токарний, свердлильний та фрезерувальний верстати тощо. А ще в Хаклабі є невелика зварювальна та хімічна лабораторії.
Щоправда, для того, щоб отримати вільний доступ до всіх інструментів, треба пройти невеличке навчання, засвоїти правила техніки безпеки при користуванні кожним з приладів, і тоді ви отримаєте ключ-доступ до інструментів.
Такий ключ дає можливість входити самостійно в приміщення, розблоковувати доступні для вас інструменти і заблоковувати їх назад. Наразі в Хаклабі допрацьовують цю систему доступу, щоб її можна було використовувати у всіх відкритих майстернях.
В Хаклабі немає жодного найнятого працівника. Тут діють принципи самозарадності і свідомості. Щось зламав? Будь ласка, відремонтуй самостійно. Або скажи про це і попроси допомоги у ремонті, можливо, хтось з інших резидентів знає, як це полагодити і відгукнеться на твоє прохання: полагодите разом. Маєш бажання вдосконалити кухню або покращити якесь обладнання в майстерні? You are welcome! Ініціатива вітається і всіляко підтримується.
“В Хаклабі створюється така атмосфера, щоб всі розуміли, що тут не надають послуг, це не сервісний центр. Це – спільний простір, за розвиток і благополучне існування якого відповідальні всі, хто до нього дотичні”, – говорить голова ГО “Хаклаб” Артем Синицин.
Резиденти Хаклабу не чекають, поки хтось прийде щось запропонує, вони самі ініціюють зміни і покращення. До речі, приклад з кухнею – це не просто гіпотетична ситуація, це реальний приклад з життя. Резидент Хаклабу Сашко помітив, що в приміщенні Хаклабу не дуже функціональна і погано організована кухня. Він проявив ініціативу, оголосив збір коштів серед резидентів, придбав кухонний гарнітур, а інші резиденти допомогли його змонтувати і встановити. Приклад самозарадності в дії.
Резиденти Хаклабу можуть приходити в майстерню в будь-який час поза комендантською годиною. Нові люди, які хочуть ознайомитись з Хаклабом, можуть приходити на екскурсії, які проводяться щосереди.
“З цікавого: засновник нашого Хаклабу, Саша Остапенко, на початках діяв за наступною “бізнес – моделлю”: здавав в оренду власну квартиру в Києві, а на виручені гроші винаймав приміщення для існування Хаклабу, в ньому ж і жив”, – з теплою посмішкою згадує нинішній голова ГО “Хаклаб Київ”.
На сьогодні Хаклаб юридично оформлений як громадська організація. Кожна людина, яка стала резидентом майстерні може сплачувати членський внесок, який становить 550 гривень на місяць на офіційний банківський рахунок організації. На ці гроші забезпечується сплата оренди приміщення та закриваються дрібні поточні потреби.
Про що мріють в Хаклабі?
“Ми дуже прагнемо переїхати в більше приміщення, – ділиться резидентка Хаклабу Ольга. – Зараз ми розміщуємося на 180 м², а, враховуючи всі наші численні активності, стає затісно. Особливо, якщо хтось з резидентів починає працювати над крупногабаритним проєктом. Метрів 500 було б ідеально для нас. Це дозволило би нам розширити спектр наших активностей і, наприклад, частіше проводити “Ремонтні кафе”, на які люди можуть приходити і лагодити свою зламану домашню техніку.”
А ще Ольга мріє про те, щоб в мейкерській спільноті більше проявлялись жінки. У подібних майстернях жінки можуть вивчати нові ремесла, розвивати творчість та зміцнювати власну незалежність. Будучи активними у цих просторах, жінки можуть збільшити свою впевненість та вміння, а також сприяти створенню різноманітних спільнот, де діляться знаннями та підтримують одна одну в досягненні своїх творчих цілей.
“Чому ми в УМА?”, – Артем Синицин загадково посміхається, – “Хаклаб, по суті, є одним із засновників Української мейкерської ассоціації. Ми тут, бо хочемо, щоб досвід нашої майстерні масштабувався і поширювався по всій Україні. Ми віримо, що ідея створити УМА – це якісне підґрунтя, стимул для окремих осіб вкладатися своєю силою та енергією у серйозні та стійкі зміни в Україні. Зараз багато говорять про “sustainable”, це слово лунає звідусіль, а от як його справді досягнути мало хто знає. Я думаю, що розбудова мережі спроможних самостійних майстерень, які би діяли за схожим із Хаклабом принципом, якраз і є одним із способів досягнення цієї омріяної стійкості”
Як стати членом Української мейкерської асоціації
Публікація написана в рамках проєкту TOLOCAR. Tolocar: Mobile Makerspaces in Ukraine – це програма, що фінансується Федеральним урядом Німеччини Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (BMZ) і виконується німецьким інститутом HIWW за підтримки GIZ Ukraine.