3T – це про що? У мейкерській спільноті можна почути звичне поєднання символів 3D, бо це про моделювання, друк та інші технології виробництва.
Та саме у цій історії спрацювало поєднання трьох Т:
Тolocar + Трускавець + Толока
А тепер детальніше)
Денис Шиленко – мрійник і авантюрист з Донеччини, який багато років мріяв про створення відкритої майстерні. У 2022-му році Денис переїхав в Трускавець з родиною, собакою і громадською організацією “Ініціативний центр “Толока”.
“Довго спостерігав за діяльністю Tolocar і захоплювався ними. Вирішив, що хочу їх запросити в Трускавець. Але з чого почати розмову? Що їм запропонувати, якщо я не маю ще великого досвіду у мейкерстві?”,– згадує Денис. – “А потім прийшла ідея почати діалог з того, що “Tolocar” і “Толока” мають настільки співзвучні назви, що точно мають познайомитись і поспівпрацювати.”
Саме так Денис і запросив Tolocar Mobile Makerspaces in Ukraine в Трускавець. Оператори Tolocar відгукнулись з цікавістю і погодились приїхати із триденним воркшопом в невелику курортну громаду на Львівщині. Під час цього візиту до роботи в майстерні на колесах долучились учні місцевої школи та ветерани з ампутаціями, які проходили реабілітацію в Трускавці. Саме тоді з’явилась ідея створення постійно діючої лабораторії на базі місцевої школи.
“Завжди хотів облаштувати таке місце, яке буде працювати у форматі відкритої майстерні та мати в собі багато помічного обладнання. Сьогодні ми маємо 3д принтери, плоттер, обладнання для сублімації, CNC Лазер, швейно-вишивальну машину, ручний реноватор, обладнання для виготовлення значків, кнопок, люверсів, тощо. У нас в лабораторії можна виготовити практично будь-який сувенір, елемент декору, механізм, зробити робота або спроектувати прототип якоїсь ідеї і потестити його”, – каже Денис Шиленко.
До речі, майстерня 3д друку – це не тільки про мейкерство, це також про об’єднання людей і пошук однодумців. Дуже скоро після старту роботи простору Fablab Truskavets, нею зацікавились місцеві активісти, які згодом стали частиною команди: фахівець з 3D моделювання Мирон, молодий архітектор Олександр, художниця та координаторка освітніх програм для дітей Анастасія.
Наразі команда громадської організації розвиває спроможність Fablab Truskavets, об’єднуючи у спільній діяльності дітей місцевої громади та дітей переселенців з різних регіонів України. Майстерню відвідують діти Трускавецької ТГ, Донецької, Запорізької, Херсонської, Харківської, Київської, Миколаївської, Дніпропетровської та Одеської областей.
На сьогодні ключові напрямки діяльності лабораторії такі:
- робототехніка OTTO DIY,
- партиципація в громаді через ігри (Minecraft, Roblox) та мейкерство (наразі працюємо над двома проєктами: ревіталізація міської котельні; реновація руїн дитячого майданчику “Фортеця”),
- розробка настільних ігор,
- 3D моделювання/принтинг,
- мейкерство з використанням CNC обладнання,
- брендування (термоперенесення зображень),
- соціальне шкільне підприємництво (нині на фазі формування команди й документів для запуску першого підприємства на базі майстерні).
Також вибудовується системна взаємодія із закладами професійно-технічної освіти та Дрогобицьким педагогічним університетом.
Основний фокус майстерні направлений на взаємодію з дітьми, створення умов для запуску уяви й майстрування майже будь-чого. Майстерня має на меті дати можливість пройти шлях від ідеї до готового виробу. До того ж в майстерні можна ще й гарно поспілкуватися в атмосфері спільнотворення, а ще інколи зіграти у Minecraft із ветеранами.
“Чому я в УМА? Мені подобається брати участь у тусовках мейкерів, які проводить Мейкер хаб. Це гарна можливість відкривати для себе новий світ людей, які створюють часто неймовірні речі, або запускають потужні ініціативи: переробка пляшок у філамент, ремонт будинків для переселенців, виготовлення гітар з меблів, тощо. Таке проявлення людей допомагає мислити позитивно в умовах, коли зло руйнує Україну.
Прагну, щоб членство в Асоціації було партнерським й наш досвід розвитку шкільної майстерні можна було системно інтегрувати у школи країни.” – ділиться Денис Шиленко.
На цій сторінці більше цікавинок про Fablab Truskavets, велкам)
Як стати членом Української мейкерської асоціації
Публікація написана в рамках проєкту TOLOCAR. Tolocar: Mobile Makerspaces in Ukraine – це програма, що фінансується Федеральним урядом Німеччини Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (BMZ) і виконується німецьким інститутом HIWW за підтримки GIZ Ukraine.