З чого починається мейкерський простір? Як реалізує свою стратегію? Як досягає успіху?
З цими і з багатьма іншими важливими питаннями мейкери подорожували Україною в рамках Програми обміну досвідом від Української мейкерської асоціації.
Загалом відбулось 11 візитів в такі локації:
Під час зустрічей гості вивчали наявне обладнання в майстернях, досліджували простори, розпитували керівників про моделі існування майстерень: як вдається фінансувати роботу, як залучають нових відвідувачів та зацікавлюють вже існуючих.
Ось кілька відгуків від учасників та учасниць обмінних візитів:
«Програма обміну досвідом – це вікно у світ інших мейкерських просторів. Це не лише можливість дізнатись, як усе організовано в різних куточках України, а й наочно побачити, як реалізовано різноманітні бізнес-моделі, проаналізувати методи залучення резидентів, з’ясувати нюанси проведення різних воркшопів та семінарів та реалізації освітніх програм мейкерськими просторами.» (Галина Максимчук)
«Участь у програмі дала ті пазли, яких не вистачало. У своїй бібліотеці маємо невеличкий простір для творчості, але не було системності в роботі, недостатня залученість. Зараз знаю, яким чином покращити роботу. Як бонус, познайомилася з організаторами Харківської майстерні Файна мозаїка» (Ольга Кузнецова)
Невеличкий висновок, який ми, як організатори зробили для себе: якщо людина тільки починає свій шлях до створення майстерні, її треба везти знайомити не тільки у великі простори на тисячу – дві квадратних метри, а й в невеличкі. І в невеличкі в першу чергу. Бо масштабні успішні гіганти, звісно, перехоплюють подих, але й можуть трохи налякати людину, демотивувати, викликати думки «ой, куди мені до такого, так в мене точно не вийде». А невеличкі успішні майстерні можуть підтримати і укріпити думку, що все можливо, починати можна з малого і зрозумілого, «вийшло в них, і в мене точно вийде».
«Головний висновок – реальність реалізації багатьох ініціатив в рідному місті. Багато з яких вважав важко реалізованими і були лише ідеями. Тепер переконався що подібні ідеї і втілені і актуальні.» (Сергій Стремедловський)
«Програма надала можливість ознайомитися з можливостями і принципами функціонування різних творчих просторів. Надала можливість познайомитися з цікавими людьми» (Богдан Шрамко)
Також, під час візитів в учасників та учасниць активно генерувались нові ідеї щодо розвитку українських міст та громад:
«Участь в програмі дозволяє ознайомитись з прикладом створення на базі заводських, індустріальних інфраструктур нових технологічних просторів, які в свою чергу гененерують фінансовий, інформаційний, культурний та рекреаційні продукти. Інформація, отримана під час участі в програмі дає можливість глянути під новим кутом на те як українські міста можуть використати пострадянську заводську спадщину з користю для самого міста та його жителів, а також як можна залучати мікро- та макроінвестиціїї.» (Володимир Федорчак)
Програма обміну досвідом для українських мейкерів виявилася успішною ініціативою, яка підтвердила важливість об’єднання зусиль та спільної роботи для досягнення успіху в інноваціях та творчості.
Ми впевнені, що подібні ініціативи точно мають продовжуватися та розширюватися для підтримки та зростання мейкерської культури в Україні. А ми, в свою чергу, будемо докладати зусиль для того, щоб такі поїздки відбувались на регулярній основі.
Обмінні поїздки відбувались в рамках проєкту TOLOCAR.
TOLOCAR – це проєкт, що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини і виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за підтримки At Stake gGmbH та у тісній співпраці з українськими та міжнародними партнерами.