Як організувати Ремонтне кафе. Покрокова інструкція

У жовтні (в цьому році це 21.10.23) люди по всьому світу святкують міжнародний день ремонтів (International Repair Day). Це прекрасний привід розповісти вам трохи про Ремонтні кафе (Repair cafe) і можливо надихнути провести ремонтну подію у своїй громаді.

В цьому дописі розглянемо, що таке Ремонтне кафе та його історію,  розповімо, покроково і з картинками, як організувати свою ремонтну подію та звернемося за коментарями, про особливості проведення Ремонтних кафе в Україні до Володимира Бабія з ГО Хаклаб, бо на його рахунку вже 4 успішно проведених події такого плану.

Чоловіки і жінки ремонтують різноманітні предмети під час ремонтного кафе в майстерні Хаклаб

Зміст

Що таке Ремонтне кафе

Ремонтне кафе (Repair cafe) – це захід, під час якого волонтерки та волонтери, що мають необхідні для ремонту речей знання та навички, допомагають відвідувачам поремонтувати різні предмети та пристрої. Головна мета ремонтного кафе – зменшити кількість відходів та відновити речі, які інакше довелося б викинути на смітник.  Подія є важливою платформою для обміну навичками та знаннями між волонтерами та відвідувачами. Також відремонтувати щось, зазвичай, дешевше ніж купити нове, тому доступ до безкоштовних ремонтних заходів надзвичайно важливий для незахищених прошарків населення.

Перше ремонтне кафе організувала Мартіна Постма в Амстердамі 18 жовтня 2009 року. Мартіна також заснувала некомерційну організацію Repair Café International Foundation яка надає підтримку охочим провести ремонтне кафе в Нідерландах та інших країнах. За 14 років було проведено декілька тисяч ремонтних подій в Нідерландах, Бельгії, Німеччині, Франції, Великобританії, США та в десятках інших країн світу.

Ремонтні події можуть відбуватися під різними назвами –  Ремонтне кафе (Repair Cafés), Рестарт вечірка (Restart Parties), Ремонтна клініка (Fixit Clinics) і мати трохи відмінностей, але основна ціль одна – зібратись невеликою спільнотою, для того, щоб щось відремонтувати.

Найчастіше на наших Ремонтних кафе ремонтують побутові прилади, такі як: тостери, мультиварки, годинники, світильники, дрібну електроніку – навушники, павербанки, невеликі меблі, або їх деталі (стільці, пуфіки, ручки від крісла), радіоприймачі, парасольки.

Володимир, ГО Хаклаб

Як і навіщо організувати своє Ремонтне кафе?

Ремонтні кафе часто організовуються в рамках руху за стале споживання та екологічну свідомість, і вони можуть проходити в різних місцях, від відкритих майстерень та кафе до бібліотек та громадських просторів. Важливим завданням Ремонтного кафе є показати що люди можуть самостійно ремонтувати речі. Ремонт зменшує кількість викидів CO2, оскільки утилізація речей та виготовлення нових продукують багато вуглекислого газу. Але найголовніше, що Ремонтне кафе демонструє людям, що ремонтувати речі цікаво та найчастіше доволі просто. Отож ви можете зробити свою подію не тільки для користі, а й для розваги.

Зазвичай для проведення ремонтної події вам знадобляться: приміщення, де буде відбуватися ремонт; волонтери, які допомагатимуть діагностувати несправності і вчитимуть людей ремонтувати речі; обладнання та інструменти для ремонту; невеличка промо-кампанія (афіші, листівки, пости в соцмережах), щоб залучити людей; та трохи часу на реєстрацію та фіксацію даних; увага до безпеки учасників тощо. Давайте пройдемося по всіх цих пунктах.

 Де може проходити Ремонтне кафе?

Коротка відповідь – майже будь-де, але спробуймо конкретизувати.

Ремонтна подія може відбутися в бібліотеці, громадському чи молодіжному центрі, коворкінгу, антикафе, чи реальному кафе, кав’ярні, відкритій майстерні, школі, університеті чи коледжі, технічному гуртку тощо. Традиційно, одну подію відвідує від 10 до 50 людей. Отож обирайте приміщення, достатньо велике, щоб розмістити заплановану кількість відвідувачів.

Хорошим місцем для проведення Ремонтного кафе є вже наявна майстерня. Плюси – майже не треба ніякої підготовки, бо всі інструменти на місці, залишається тільки все організувати, анонсувати та покликати людей. Також величезним плюсом є доступність більш складного обладнання, такого як ЧПК верстати, 3д принтер, осцилограф чи TIG-зварювальний апарат. Це дозволяє робити більш складні і цікаві ремонти. Мінусів набагато менше,  адже якщо у вас є майстерня, то проведення Ремонтних кафе значно полегшується. Але, якщо майстерня знаходиться у малодоступній локації чи дуже далеко від транспортних розв’язок – це може стати перепоною для деяких відвідувачів. Окрім того деякі майстерні занадто маленькі, щоб прийняти велику кількість відвідувачів.

Володимир, ГО Хаклаб

Зверніть увагу на доступність приміщення. Буде класно, якщо ваше ремонтне кафе зможуть відвідати люди з інвалідністю, літні тощо.

Для проведення Ремонтного кафе вам обов’язково знадобляться столи, стільці, велика кількість розеток (і подовжувачі) і гарне освітлення.

Якщо під час події ви плануєте ремонтувати електроніку та паяти – подбайте про наявність витяжки (або хоча б вікна).

Зазвичай ремонтні кафе безкоштовні для відвідувачів (але ніхто не забороняє вам збирати донати), тому щоб мінімізувати свої витрати ви можете спробувати знайти приміщення безкоштовно. Серед власників кафе та коворкінгів багато людей не байдужих до теми екології. Антикафе, молодіжні центри та бібліотеки радіють, коли їм пропонують організувати цікаву подію. А коледжі та інші навчальні заклади можуть зацікавитись освітньою складовою ремонтної події.

Жінка зварює

Залучення волонтерів

Для проведення ремонтної події вам потрібна людина (чи декілька людей), яка займатиметься організаційними питаннями (про них пізніше) та багато людей, готових допомагати відвідувачам ремонтувати речі.

Ось деякі з типових речей, які приносять відвідувачі на Ремонтні кафе по всьому світу:

  • Електроніка: ноутбуки*, смартфони*, планшети*, побутова техніка (тостери, чайники, хлібопічки, мультиварки), аудіо- та відеоапаратура.
  • Меблі та предмети інтер’єру: стільці, столи, полички, лампи, столики, крісла.
  • Одяг і аксесуари: швидкий ремонт одягу, застібок, блискавок, ременів та інших аксесуарів.
  • Ремонт дрібних предметів: годинники, ювелірні вироби, окуляри, іграшки.
  • Велосипеди*: ремонт та обслуговування.
  • Ремонт інструментів: заточка та відновлення робочих інструментів.
  • Комп’ютери: виправлення програмних та апаратних проблем.

*Про речі позначені зірочками читайте в наступному розділі, адже це дещо специфічний ремонт.

Це лише кілька прикладів. Насправді ж можна спробувати відремонтувати практично будь-який зламаний предмет.

На фотографії - радянська плата і мультиметр, за допомогою якого намагаються діагностувати поломку

Отож, вам знадобляться люди, що вміють ремонтувати електроніку, що розбираються в  ремонті побутової техніки (в тому числі вінтажної), люди що вміють шити і ремонтувати одяг, що розбираються у велосипедах, які займаються деревообробкою, вміють відремонтувати та  перетягувати меблі, займаються ремонтом біжутерії і годинників, ремонтують мобільні телефони та комп’ютери тощо. Іноді важко передбачити всі можливі ремонтні потреби, тому будь-які інші спеціалізовані навички можуть виявитися корисними. Знайти всіх майстрів буває складно, але це і не обов’язково. Знайдіть і залучіть стільки майстрів, скільки зможете. Важливо, щоб майстри та майстрині були досить відкритими та позитивними, готовими допомогти та навчити інших. 

Щоб знайти волонтерів, готових допомогти ремонтувати речі, спробуйте звернутись до мейкерських просторів свого міста (мейкерспейси, хакерспейси, фаблаби, лабораторії при школах і університетах, маленькі майстерні тощо). Список майстерень в Україні можна знайти тут. Також не зайвим буде написати в технічні групи (присвячені інженерії, ремонту, електроніці, робототехніці, 3-д друку тощо) в фейсбуці та на технічні форуми. Окрім того ви можете опублікувати анкету для реєстрації волонтерів на сайті своєї організації. За даними дослідження проведеного в Україні в 2022 році 40% мейкерів, з тих що взяли участь у дослідженні, готові долучатися до соціально важливих проєктів на волонтерських засадах. Отож багато людей вміють щось робити руками і готові ділитися цими знаннями з іншими.


Зазвичай в анкетах для пошуку волонтерів-ремонтників збирають таку інформацію:

  1. Прізвище та ім’я
  2. Вік
  3. Е-мейл, телефон, іншу контактну інформацію
  4. Екстрений контакт (Прізвище, ім’я та телефон)
  5. Що саме вмієте ремонтувати:
  • Дрібна побутова техніка
  • Комп’ютери
  • Мобільні телефони
  • Інша електроніка
  • Меблі
  • Одяг
  • Ювелірні вироби
  • Відновлення книг
  • Велосипеди
  • Інше (вкажіть що саме)
  1. Чи маєте ви власний інструмент, який ви готові принести? Напишіть який саме.
  2. Чи маєте ви якісь питання або коментарі?

Не забудьте в самій анкеті або в дописі, де розміщене посилання на неї, дати трохи інформації для майбутніх волонтерів. Наприклад:

Ремонтне кафе – безкоштовний захід для всіх. Ви не тільки підтримаєте спільноту, поділившись своїми знаннями з ремонту, але й познайомитеся з іншими ентузіастами, що полюбляють ремонтувати речі. Насолоджуйтесь атмосферою, смаколиками і спілкуванням з людьми. Хто знає, можливо в цьому процесі ви зможете знайти нових друзів!

Подія зазвичай триває близько 4-5  годин. Ми плануємо проводити Ремонтні кафе регулярно. Можливо, ви захочете відвідати Ремонтне кафе вперше, щоб просто спостерігати, не відчуваючи обов’язку братися за роботу.

Ми просимо волонтерів приходити на півгодини-годинку раніше, щоб був час облаштувати своє робоче місце. 

Під час Ремонтного  кафе ми будемо знайомити людей, що мають зламану річ з волонтерами-ремонтниками які мають потрібні знання та навички, щоб вони допомогли з діагностикою та ремонтом. Ви не зобов’язані ремонтувати речі виключно самостійно, найчастіше волонтери допомагають відвідувачу розібрати річ, діагностують несправність, розповідають як її полагодити, показують який інструмент для цього потрібен та навчають ним користуватися. Відвідувач може зробити ремонт самостійно під вашим контролем (якщо йому/їй і вам це підходить) або ви можете робити власноруч більш складні та небезпечні частини ремонту, а простіші задачі делегувати відвідувачам. 

Будь ласка, не забувайте про техніку безпеки. Більшість відвідувачів не вміє працювати з інструментом, не розбирається в електроніці тощо, тому не забудьте пояснити їм головні аспекти техніки безпеки при роботі з тим чи іншим інструментом.

Пам’ятайте, що не всі речі можна полагодити і це нормально. Деякі речі можна полагодити тільки за наявності відповідних запчастин. Зазвичай на Ремонтних кафе немає великого запасу запчастин, але ви можете порадити відвідувачам, що потрібно купити (і, можливо, він чи вона встигне придбати необхідну деталь та повернутися з нею для завершення ремонту). Також, не забувайте, що ви тут, втому числі, щоб отримати задоволення від події і можете відмовитися від виконання завдання з будь-якої причини.

Візьміть з собою будь-які інструменти, якими вам подобається працювати. Ви можете ділитися інструментами з іншими волонтерами (але пам’ятайте, що ми не несемо відповідальності за збереження інструментів) або працювати ними самостійно. Також ми організуємо в Ремонтному кафе пул інструментів та витратних матеріалів для загального використання (такі як ізоляційна стрічка, скотч, супер-клей, припой та флюс, лампочки та деякі засоби для шиття тощо). 

Існує багато ролей для волонтерів загального характеру, таких як вітання новоприбулих або допомога в опитуванні відвідувачів. Дуже важливо, щоб ви не просто допомагали, а й отримували задоволення від події, тому, будь ласка, робіть те, що вам зручно.

На Ремонтних кафе часто є волонтери (іноді представники ЗМІ), які знімають фото та відео, створюють рекламні матеріали та фіксують події. Якщо ви не хочете, щоб вас знімали, просто повідомте про це.


Ви можете відкрити реєстрацію для волонтерів заздалегідь. Потім за декілька тижнів актуалізувати інформацію про них і вже в залежності від того скільки і яких у вас є волонтерів – писати анонс події. Адже, якщо відгукнулося більше людей, що вміють шити та ремонтувати одяг, ніж тих, хто вміє ремонтувати електроніку – то варто написати, що в першу чергу на цю ремонтну подію варто нести порвані речі, непідшиті штані і куртки з поламаними блискавками, адже на це у вас є більше ресурсів. На щастя, формат події достатньо гнучкий, щоб змінювати його під себе.

Що зазвичай не ремонтують в Ремонтних кафе?

Ви можете розмістити інформацію про те, що можна і що не варто приносити на подію в її анонсі. Ось приблизний список речей які зазвичай не приносять на ремонтні кафе:

  1. Зброю та предмети, які містять небезпечні речовини або матеріали, такі як аміак, хлор, гази, вибухонебезпечні речовини тощо. 
  2. Мікрохвильовки та іншу техніку, ремонт яких є потенційно небезпечним для тих, хто робить ремонт (особливо якщо ремонтом займатимуться відвідувачі) наприклад через наявність високовольтних конденсаторів, випадковий контакт з якими може бути летальним. Також такі речі як мікрохвильовка ремонтуються зазвичай заміною специфічних запчастин, які потрібно мати в наявності.
  3. Дуже габаритні та важкі речі, такі як холодильники, пральні машини, ванни, шафи, бойлери. Вони займають занадто багато місця і їх складно переміщувати. Такий ремонт може бути надто часо- та ресурсозатратним завданням для Ремонтного кафе. 
  4. Медичні прилади. Не рекомендується проводити ремонт таких пристроїв без спеціалізованої експертизи.
  5. В залежності від можливостей майстерні/ремонтників можна також виключити або обмежити деякі групи предметів, для ремонту яких потрібне специфічне знання та обладнання. Це можуть бути:
  • Ноутбуки, планшети та мобільні телефони (часто для діагностики потрібні специфічні знання, а ремонт потребує специфічних компонентів, обладнання та досвіду). 
  • Велосипеди (дуже часто навіть для базового ремонту велосипедів потрібні спеціальні ключі, які є далеко не в кожній майстерні).
  1. Речі, які містять конфіденційні дані. Якщо пристрій містить особисті або конфіденційні дані, такі як смартфони або комп’ютери, рекомендується видалити або зашифрувати дані перед ремонтом.
  2. Речі, які не можуть бути відновлені. Якщо предмет абсолютно непридатний до відновлення або вже було виконано безліч невдалих спроб ремонту, його може бути неможливо врятувати.

Ви завжди можете розглянути можливість ремонту кожного предмета індивідуально під час реєстрації учасника на подію або безпосередньо в день її проведення. Не бійтеся відмовляти людям в ремонті, якщо не впевнені в його безпечності або реалістичності. Звісно волонтери Ремонтного кафе намагаються зробити максимум для відновлення речей, але треба пам’ятати, що безпека понад усе. 

Троє людей ремонтують мультиварку

Необхідні інструменти та обладнання

В залежності від того, які волонтери-ремонтники вам допомагатимуть і того, що ви ремонтуватимете, вам знадобляться різні інструменти для ремонту. Пам’ятайте, більшість інструментів непотрібні, якщо ніхто  не вміє ними користуватися, а деякі навіть небезпечні. Варто поговорити зі своїми волонтерами, щоб зрозуміти, що з інструментів вони візьмуть, чого, виходячи з їх досвіду може не вистачити і варто знайти. Також є ризик що волонтери, не візьмуть із собою якийсь інструмент, який буде потрібен саме цього разу, тому добре мати загальний пул інструментів.

Ви можете звернутись до місцевого бізнесу з проханням підтримати Ремонтне кафе і надати в користування інструменти та обладнання необхідні для ремонту. Ви можете збирати донати під час ремонтного кафе (або оголосити збір до нього) і на ці гроші купити інструменти та матеріали для Ремонтного кафе. Ви також можете попросити відвідувачів Ремонтного кафе принести із собою інструменти, якщо вони їх мають.

Зазвичай відвідувачі приносять з собою викрутки і це непогано, тому що викрутка – досить популярний інструмент. Їх потрібно багато. Ще іноді приносять власний паяльник, кусачки чи мультиметр. Це дуже добре, бо чим більше інструментів, тим зручніше.

Володимир, ГО Хаклаб

Також варто мати якусь кількість витратних матеріалів та трошки компонентів на заміну.

Ось дуже приблизні списки того, що вам може знадобитися для різних ремонтних робіт. Деякі найменування повторюються в різних списках. 

Для ремонту електроніки (побутової техніки, телефонів тощо)

  • Набір викруток
  • Шестигранники
  • Плоскогубці
  • Кусачки
  • Пінцети
  • Набір прецизійних викруток з різними насадками та набір для відкривання корпусів (для ремонту телефонів)
  • Паяльник (або паяльна станція), підставка під паяльник, припій та флюс
  • Різні дроти та вилки 220 v
  • Клемні колодки
  • Термоусадка та термоусадка з термоклеєм всередині
  • Олововідсмоктувач
  • Збільшувальне скло
  • Третя рука
  • Кусачки для зняття ізоляції з дротів (зачистка)
  • Мультиметр (краще декілька)
  • Осцилограф (хоча б базовий)
  • Гарячий клеєвий пістолет та силіконові стержні до нього
  • Тестер компонентів
  • Кримпер (обжимка для конекторів)
  • Регульований лабораторний блок живлення
  • Різні запасні блоки живлення (в основному на 5,9,12 та 19 вольт)
  • Апарат для точкового зварювання та нікелева стрічка
  • Акумулятори 18650
  • BMS для павербанків з USB роз’ємами
  • Різні розхідники: стереороз’єми 3,5 мм, запобіжники, конденсатори, діоди, bms-плати тощо 
  • Ізопропіловий спирт, ватні палички та диски
  • Ізоляційна стрічка, звичайна та каптонова 
  • Двокомпонентний епоксидний клей
  • Суперклей з активатором
  • Машинне мастило, силіконове мастило, WD 40
  • Антистатичний килимок та\або браслет чи рукавички
  • Силіконовий килимок для паяння
  • Органайзер для дрібниць

Дуже корисні речі – термоусадка з термоклеєм всередині, бо пошкоджених дротів приносять дуже багато, а це гарний спосіб їх надійно заізолювати. Придбайте якусь кількість різних BMS (плат захисту акумуляторів) та власне акумуляторів стандарту 18650. Це дозволить ремонтувати багато речей, як то павербанки, або замінювати батарейки на акумулятори.

Володимир, ГО Хаклаб
Паяльне місце зі збільшувальним склом

Для ремонту меблів

  • Шліфувальна машинка та круги до неї
  • Пензлі, шматки тканини
  • Фарба та лак
  • Клей ПВА
  • Шурупи, болти, цвяхи, саморізи
  • Підкладки та ніжки
  • Витратні матеріали для відновлення оббивки м’яких меблів: тканина, поролон різної товщини тощо
  • Будівельний степлер, скоби до нього
  • Термопістолет і клейові стержні
  • Викрутка
  • Плоскогубці
  • Молоток
  • Пилка та ножовка
  • Металеві кріплення
  • Засіб для заповнення тріщин і видалення подряпин (шпаклівка)
  • Свердла по дереву
  • Дриль/шуруповерт
  • Електролобзик
  • Олівці та маркери
  • Струбцини звичайні, кутові, для ящиків
  • Рівень
  • Рулетка

Для ремонту одягу

  • Голки 
  • Нитки для шиття та вишивки
  • Ножиці
  • Машинка для шиття та голки до неї
  • Гудзики, блискавки, застібки, кнопки тощо
  • Клаптики різних тканин для латок
  • Праска
  • Флізелін або накладки для латок для підсилення місць з латками
  • Машинка для видалення катишків
  • Суперклей та спеціалізовані клеї для ремонту різних матеріалів, таких як шкіра або гума.
  • Лінійка та сантиметрова стрічка
  • Набір для ремонту блискавок
  • Крейда або спеціальний олівець, що стирається з одягу
  • Булавки
  • Акрилова фарба для тканини

Інші дуже корисні речі

  • Аптечка
  • Вогнегасник
  • Рукавички, а також сертифіковані електрозахисні рукавички
  • Захисні окуляри
  • Подовжувачі
  • Лампи для додаткового освітлення та ліхтарики
  • Зарядний пристрій для мобільних телефоніві декілька юсб-дротів з різними виходами
  • Скотч (звичайний, дактейп, двосторонній)
  • Паперові рушники
  • Вологі серветки
  • Чайник, чай, печиво, вода, стаканчики/чашки
  • Сміттєві пакети
  • Папір та олівець або ноутбук для записів
  • Коробка для збору донатів або роздруківка з qr-кодом на банку

Це загальний перелік інструментів і матеріалів, які можуть знадобитися для ремонту на Ремонтному кафе. Список може бути розширений, доповнений або скорочений в залежності від того, що конкретно ви збираєтесь ремонтувати на події.

Здебільшого на наші Ремонтні кафе відвідувачі  приносять – лампи (багато ламп), побутові прилади, зарядки від різної техніки, штативи, ваги, парасольки, дрібні меблі, іноді щось цікаве та/або старе – програвач вінілових платівок, дозиметр, радянський цифровий годинник, радіоприймач. На подію приходить близько 15 людей. При цьому активну участь беруть 5-7 волонтерів. Це комфортні кількості для нашої майстерні.

Володимир, ГО Хаклаб
Дівчина розбирає поламану для того, щоб відремонтувати її

Анонси та промо-кампанія події

Готуйте анонси своєї події в залежності від того, які волонтери-ремонтники, інструменти та витратні матеріали у вас є. Ремонтні кафе не зобов’язані бути однаковими. Ви можете ремонтувати тільки одяг, або, наприклад, ремонтувати електроніку (побутові прилади), але відмовитися від ремонту мобільних телефонів та планшетів. Буде гарною ідеєю зазначити в анонсі, що ви готові ремонтувати у великих кількостях, що також можна приносити, а що не варто взагалі.

На Ремонтних кафе в Hacklab ми просимо людей не приносити смартфони, планшети тощо. Їх ремонт – це складно, довго, потребує спеціальних компонентів та обладнання. Також щоб не зробити гірше варто мати релевантний досвід ремонту таких речей, а його мають переважно люди, які цим професійно займаються. У нас таких немає, тому ми вирішили відмовитись від можливості ремонту мобільних телефонів. З ноутбуками можуть бути виключення – наприклад поремонтувати покусану котом зарядку чи замінити клавіатурний блок, якщо відвідувач принесе запасний з собою, не дуже складно, а от продіагностувати та поремонтувати згорілу материнську плату – дуже. З таким краще звернутись до спеціалізованого сервісу, який скоріш за все зробить це якісніше та з гарантією.

Володимир, ГО Хаклаб

Створіть публікацію на своєму сайті та в соц. мережах своєї організації. Якщо ви плануєте проводити Ремонтні кафе регулярно – можете створити окрему сторінку для них.

Опублікуйте пост на своєму власному профілі в Facebook та поділіться ним. Також розгляньте можливість публікації в інших соціальних мережах, таких як Instagram, Twitter, LinkedIn тощо.

Створіть подію на Facebook, на яку люди зможуть записатися та поділитися нею.

Зробіть анонси в групі або чатику своєї громади, району чи будинку.

Відправте інформаційну розсилку електронною поштою вашим підписникам або клієнтам та партнерам вашої організації. Поділіться деталями події та посиланням на реєстрацію.

Надрукуйте листівки та/або плакати для розміщення в публічних місцях неподалік від місця проведення події, таких як бібліотеки, соціальні та культурні центри, кафе та кав’ярні, спортивні центри тощо.

Пошукайте місцеві інтернет-форуми та розмістіть інформацію там.

Напишіть прес-реліз та надішліть місцевим ЗМІ (місцеві газети, радіо, телебачення). Ви можете попросити їх опублікувати анонс події та/або запросити їх відвідати вашу подію для публікації матеріалу. Також не зайвим буде знайти різні місцеві сайти з анонсами та опублікувати інформацію про майбутню подію на них.

Зверніться до інших організацій, які можуть бути зацікавлені в співпраці або розповсюдженні інформації про ваше Ремонтне кафе. Наприклад, це можуть бути місцеві громадські організації, школи, бізнеси або інші спільноти.

Регулярно оновлюйте інформацію про ваше Ремонтне кафе на всіх онлайн-платформах та в соціальних мережах, щоб нагадувати людям про наближення події.

Якщо ви отримуєте спонсорську підтримку для вашого Ремонтного кафе, то буде доречно вказати спонсорів у ваших анонсах та публікаціях.

Ви можете використовувати міжнародний логотип Ремонтного кафе або розробити свій власний дизайн та місцеву назву.

Попросіть ваших волонтерів та учасників активно поширювати інформацію про Ремонтне кафе серед своїх друзів та спільнот.

Ці дії допоможуть потенційним відвідувачам дізнатись про ваше Ремонтне кафе та сприятимуть його успіху.

Не можу сказати, що якісь канали поширення інформації набагато кращі за інші, бо всі мають власну аудиторію (а от наскільки тема Ремонтних кафе для неї приваблива – це питання). Можу сказати, що якщо про вас знімуть телерепортаж чи запросять на місцеве радіо – це значно збільшить охоплення. Іноді так можна достукатись до аудиторій, які не читають соцмережі – наприклад людей похилого віку. Так після ефіру на радіо до нас зателефонувала бабуся та запитала, чи ми можемо полагодити декілька її радіоприймачів, оскільки жоден сервіс не брався таке зробити. Вона була дуже вдячна. Думаю таких бабусь та дідусів дуже багато і це чудовий спосіб їм допомогти.

Володимир, ГО Хаклаб
Троє людей в столярці готують файл чоб вифрезерувати на ЧПК верстаті ніжку для стільця

Реєстрація відвідувачів

Ви можете розмістити посилання на форму реєстрації відвідувачів у всіх своїх анонсах та промо-матеріалах.

Ось яка інформація від відвідувачів вам може знадобитися:

  • Ім’я
  • Контактний е-мейл та телефон
  • Чи є у вас предмет, який ви хотіли б відремонтувати? Якщо так, то ви можете додати опис проблеми з цим предметом.
  • Чи бажаєте ви отримати сповіщення про майбутні події Ремонтного кафе? Якщо так, то зверніть увагу на опцію підписки на розсилку. 
  • Чи маєте ви інші питання або коментарі?

Якщо у вас не дуже багато волонтерів-ремонтників або маленьке приміщення – ви можете закрити форму реєстрації як тільки набереться достатня кількість учасників.

З мого досвіду доходять десь 75% від зареєстрованої кількості за умови, що ми з ними зв’язуємось за декілька днів і нагадуємо про подію. 

Володимир, ГО Хаклаб

Деякі організації не проводять попередньої реєстрації учасників. В день події відвідувачі приходять і реєструються вже на місці та ремонтують речі в порядку живої черги. Це добре працює, коли є великий трафік людей поруч з місцем проведення або якщо місце відоме в локальній спільноті.

Ви можете обрати той варіант, який виглядає зручнішим для вас.

Відвідувач ремонтного кафе паяє

За декілька днів до події

На цей момент у вас вже має бути:

  • домовленість з власниками приміщення, в якому пройде подія
  • домовленість з волонтерами/ками-ремонтниками, які прийдуть допомагати з ремонтом і візьмуть з собою інструменти для цього
  • пул необхідних інструментів і витратних матеріалів
  • за потреби домовленість з людьми, що будуть допомагати з організацією день в день, зустрічати відвідувачів та скеровувати до волонтерів/ок-ремонтників, фотографувати учасників та учасниць і робочий процес тощо
  • опублікована форма реєстрації і якась кількість зареєстрованих учасників/ць

Вам потрібно буде відправити повідомлення волонтерам, з адресою, часом початку події та іншими організаційними моментами. Ви можете також додати інформацію, які речі відвідувачі збираються принести на ремонт.

Ви можете зателефонувати відвідувачам за день до події, для актуалізації інформації. Інколи у відвідувачів виникають додаткові запитання (наприклад, чи можна принести одразу декілька речей) або хтось повідомляє що не прийде і ви можете запросити іншу людину. Якщо планується, що відвідувачів буде дуже багато – ви можете запрошувати їх на різний час або продумати в своєму Ремонтному кафе зону для очікування та спілкування.

Якщо людина в реєстраційній формі написала, що принесе якусь річ і ви не впевнені, що вона підходить по формату чи може бути полагоджена – зателефонуйте їй та поспілкуйтесь, можливо проблема не така страшна, або вона може принести щось ще.

Володимир, ГО Хаклаб

Складіть список що саме вам буде потрібно робити в день Ремонтного кафе і в якій послідовності.

Купіть чай/каву/сік та печиво для відвідувачів.

Підготуйте необхідні інструменти та матеріали які плануєте взяти з собою.Ідеально якщо у вас є ящик для інструментів (або декілька), з маркуваннями, що і де має лежати. Ви також можете промаркувати і самі інструменти, щоб після закінчення ремонтного кафе не вгадувати де чия викрутка. Непоганою ідеєю буде скласти загальний список з інструментами, щоб після події знати, що нічого не загубилося.

На пеедньому плані жінка роздивляється вініловий програвач, на задньому - люди ремонтують речі

В день проведення

Встановіть столи та стільці перед відкриттям Ремонтного кафе, так щоб волонтерам та відвідувачам було зручно разом ремонтувати речі. Додайте освітлення. Розмістіть ящик із загальними інструментами так, щоб ними було зручно користуватися всім учасникам події.

Хорошою ідеєю буде познайомити волонтерів між собою до початку події, щоб вони дізналися про сильні сторони одне одного. Якщо хтось з волонтерів-ремонтників сумніватиметься, чи він/вона може відремонтувати річ, вони можуть запитати інших волонтерів про пораду/допомогу.

Важливо мати особу, відповідальну за зустріч відвідувачів і реєстрацію речей, які потребують ремонту, особливо якщо у вас не було попередньої реєстрації. Ви також можете збирати різноманітні статистичні дані про ремонти. Про це детальніше в наступному розділі.

Робіть фотографії або короткі відео для ваших сторінок в соцмережах (не забудьте перепитати у людей чи не проти вони бути сфотографованими або навіть взяти письмову згоду). Не соромтеся ділитися фотографіями і історіями в соціальних медіа під час і після заходу.

Відвідувачі, що вже впоралися з ремонтом своєї речі можуть допомогти з ремонтом іншим, фактично або морально. Також люди люблять спілкуватися та ділитися враженнями про ремонт з іншими. Дайте їм час та простір для цього.

Волонтер-ремонтник шукає інструкцію в телефоні, щоб продіагностувати проблему з платою

Збір та опрацювання даних

Також, прямо під час події ви можете збирати та записувати такі дані:

  1. Інформація про подію: назва  події, дата проведення, ким організовано подію
  2. Інформація про речі, які принесли відвідувачі : назва (наприклад, стілець, електрочайник, годинник), бренд, приблизний вік речі або дата виробництва тощо.
  3. Інформація про статус ремонту: проблема (що саме було не справним?), статус ремонту (відремонтавано або ні), бар’єри для ремонту (якщо предмет не було відремонтовано, то що саме завадило?)

Ці дані можуть знадобитися вам, для того, щоб оцінити успішність події, виміряти кількість викидів вуглецю, яким вдалось запобігти завдяки ремонту (https://restarters.net/), зрозуміти яких інструментів чи навичок не вистачило і на що треба звернути більше уваги наступного разу, а що ви навпаки з успіхом ремонтуєте. 

Також, міжнародні організації на кшталт ORA (Відкритий ремонтний альянс) збирають ці дані систематизовано для створення опенсорсної бази даних з ремонту (https://openrepair.org/open-data/) та адвокації прав ремонтників (https://repair.eu/). Ви можете надіслати їм свій звіт.

Після проведення ремонтного кафе важливо оцінити на майбутнє успішні моменти та недопрацювання. Спитайте волонтерів про їхні враження, підготуйте список того, що потрібно наступного разу тощо. Якщо ви надто втомлені щоб займатися цим одразу після події – зробіть опитування для волонтерів в онлайн форматі. Створіть документ з нотатками, що саме можна покращити, для майбутніх подій.

Жінка зварює вкумулятори контактною зварко. В кадрі є сноп іскр в момент спрацьовування зварки

Безпека

Ремонтне кафе – потенційно небезпечний захід, адже на ньому присутня велика кількість гострих та важких  предметів, інструментів що нагріваються, клеїв та інших хімічних розчинів тощо, які можуть спричинити травми при неправильному використанні. У ваших інтересах зробити подію якомога більш  безпечною, тому:

  1. Не поспішайте. Краще не відремонтувати щось, ніж намагатися встигнути все і нашкодити комусь через неуважність.
  2. Проведіть тренінг для волонтерів. У волонтерів-ремонтників можуть бути різні уявлення про техніку безпеки, тому варто проговорити з ними загальні правила до початку події. Важливо, щоб ваші ремонтники не тільки мали необхідні знання та навички для проведення безпечних ремонтних робіт, а й могли навчити відвідувачів безпечно використовувати інструменти та пояснювали їм що варто, а чого не варто робити в процесі ремонту. 
  3. Обов’язково наголосіть, що волонтери можуть відмовитися від будь-якого ремонту, якщо вважають його потенційно небезпечним або з інших причин.

Ми, наприклад, завжди відмовляємось від ремонту мікрохвильовок на Ремонтних кафе. Хоча сам по собі ремонт мікрохвильових печей не є надто складним, необережне поводження з ними чи неуважність може призвести до смертельних наслідків, оскільки там присутня висока (600-2000В) напруга. Також для їх ремонту потрібні специфічні деталі – високовольтні діоди,  конденсатори та запобіжники, що відповідають саме цій моделі печі тощо. Крім того, ремонт таких речей на події може спонукати відвідувачів пізніше спробувати ремонтувати їх самим, а цього ми категорично не радимо робити. Також є інші потенційно небезпечні операції, які теж можливо не варто робити. Однією з таких речей є пайка літієвих акумуляторів, що може призвести до їх загоряння. Також при термічній обробці будь-яких матеріалів слід пересвідчитись, чи не містять вони хлору або інших небезпечних хімічних сполук. 

Володимир, ГО Хаклаб
  1. Не залишайте ввімкнені потенційно небезпечні інструменти без нагляду.
  2. Прослідкуйте, щоб на вашому заході були необхідні засоби індивідуального захисту  (такі як рукавиці, окуляри, маски тощо). Покажіть волонтерам де вони знаходяться, слідкуйте за тим, щоб і волонтери і учасники їх використовували при необхідності.
  3. Впевніться в наявності вогнегасників та аптечки в приміщенні де проводиться ремонтне кафе (а ще краще – майте свої). Перевірте вміст аптечки та термін придатності вогнегасника. Покажіть волонтерам де вони знаходяться.
  4. Забезпечте місце для миття рук та дезінфекції поверхонь
  5. Застрахуйте учасників (як волонтерів-ремонтників, так і відвідувачів) Ремонтного кафе від нещасних випадків. Для того, щоб оформити страхування вам потрібно знати кількість людей та визначитись із сумою страхового покриття (від цього буде залежати вартість оформлення страховки). На жовтень 2023 року, для прикладу, страхування однієї особи, що бере участь в ремонтній події, зі страховою сумою в 10 000 грн становить близько 150 грн. За більш детальною інформацією про процедуру оформлення і інформацією, що саме може покривати така страховка, зверніться до своєї страхової компанії.
  6. Впевніться в наявності укриття поблизу. Проінформуйте всіх учасників події про найкоротший шлях до укриття.

Корисні ресурси

Ви можете знайти багато детальних інструкцій по ремонту речей (від того як зашити кросівок до того як поміняти екран в MacBook Pro 14″) на сайті Repair cafe – https://www.repaircafe.org/en/community/repair-guides/ 

Інструкції з техніки безпеки для організаторів та довідник для волонтерів, для організації Рестарт вечірок – https://talk.restarters.net/t/restarter-safety-guidelines/137 

Якщо ви будете проводити ремонтну подію в Міжнародний день ремонтів, ви можете використати ці промо-матеріали https://docs.google.com/document/d/19X2LghmeUe5HS0h1roudd-XQHgIyRXlExB3itOgh6nQ/edit від https://openrepair.org/

Бажаємо вам вдалого проведення Ремонтного кафе!

Якщо маєте питання – обов’язково пишіть нам. Ми відповімо і зможемо використати ваш досвід, запитання та зауваження, для того, щоб зробити цю інструкцію ще кращою.

Використані матеріали: 

“Guide to opening a Repair Café” https://projects2014-2020.interregeurope.eu/2lifes/news/news-article/10876/guide-to-opening-a-repair-cafe/ 2023. Web.

“About repair cafe” https://www.repaircafe.org/en/about/ 2023. Web.

“Як провести ремонтну подію: Набір для Рестарт-вечірки”, https://makerhub.org/restart-party-playbook/ Грудень 2022. Web.

Tools, https://wiki.restarters.net/Tools Травень 2023. Web.

Результати дослідження актуальних потреб української мейкерської спільноти https://makerhub.org/makers-research-2022ua/ Жовтень-Листопад 2022. Web.

“About open repair alliance” https://openrepair.org/about/ 2023. Web.

“Volunteer Descriptions Pamphlet” https://repaircafetoronto.ca/ Лютий 2016. Web.

“Starting a Repair Cafe” https://repaircafewales.org/ 2023. Web.

Creative Commons Attribution

Фотографії з архівів ГО Хаклаб.

Авторка: Іванченко Ольга

Інструкція написана в рамках програми TOLOCAR

TOLOCAR – це програма, що фінансується Федеральним урядом Німеччини і виконується німецьким інститутом HIWW  за підтримки GIZ Ukraine.

Прокрутка до верху